-
Soud potvrdil Jiřímu Dvořákovi doživotní trest, z vězení se už nedostane
© Aktu.cz Doživotní trest Jiřímu Dvořákovi potvrdil Nejvyšší soud. Zaútočil na několik žen, které podle něj mohly za jeho životní neúspěchy. Bývalý letecký konstruktér byl uznán vinným z vraždy, pokusu o další vraždu, pokusu o těžké ublížení na zdraví, z nedovoleného ozbrojování a poškození cizí věci.
Mluvčí soudu Gabriela Tomíčková uvedla, že dovolání Jiřího Dvořáka bylo odmítnuto. Ve vězení tedy stráví celý svůj život.
Nejvyšší, tedy doživotní trest, uložil Dvořákovi Městský soud v Praze. Tehdejší soudce Kamil Kydalka případ označil jako otřesný a příšerný.
K prvnímu útoku došlo 25. června 2021. Dvořák si počkal na svou bývalou kolegyni před pracovištěm a vychrstl na ní kyselinu sírovou. Žena strávila několik týdnů na popáleninové klinice. Po útoku hledali policisté Dvořáka v jeho pražském bytě v Libni. Během zásahu totálně zdemolovaného příbytku zranilo jednoho ze zasahujících policistů nastražené zařízení, které bylo umístěno tak, aby zasáhlo hlavu a krk. Nastražené bylo na pronajímatelku bytu, protože chtěla Dvořáka vystěhovat, neboť neplatil nájem.
Pouhé tři dny po útoku na kolegyni vnikl Dvořák na Úřadu práce na Vinohradech do kanceláře pracovnice, která ho vyřadila z evidence, střelil ji a odešel. Po pár hodinách se ho podařilo zadržet v centru Prahy. Měl u sebe pistoli, kterou upravil tak, aby zvýšil její účinnost. V jeho autě policisté nalezli i brokovnici vyrobenou z instalatérské trubky.
Ke všem jeho činům ho vedla pomstychtivost. Kolegyni se mstil za to, že kvůli ní přišel o práci, úřednici zase za vyřazení z Úřadu práce. Startem jeho touze po pomstě mělo být přeměnění podmínky, kterou dostal za vydírání a pomluvu, na pobyt ve vězení, ke kterému došlo v červnu 2021.
Jak se později ukázalo, na svoje činy se připravoval dlouho předtím, než je uskutečnil.
Diskuse