-
Protesty v Chile kvůli zdražení jízdného a korupci si už vyžádaly několik mrtvých
© Aktu.cz Santiago de Chile – Minulý týden v Chile vypukly protivládní protesty. Jejich příčinou je zdražení jízdného a korupce. Demonstranti jsou v ulicích, rabují obchody, zapalují autobusy i vlaky metra. Kvůli násilnostem bylo zadrženo již okolo dvou tisíc lidí a podle místních zemřelo během protestů zatím jedenáct osob.
Chilský prezident, Sebastián Piñera, kvůli rostoucímu tlaku v sobotu oznámil, že zdražení jízdného ruší. Lidé už nereagovali a pokračovali dál v demonstrování, jelikož nešlo v principu pouze o jízdné. Velkou část bouření, v jedné z nejbohatších zemí Latinské Ameriky, vzbudila korupce.
uvedl chilský občan Genaro Carrasco žijící v Punta Arenas. Protesty jsou označovány za nejhorší v historii. Od konce diktatury Augusta Pinocheta nenasadila vláda do ulic vojáky, přičemž ministr obrany Alberto Espina nasadí do ulic dalších 1500. Prezident vyhlásil výjimečný stav, což je možnost pro úřady omezit svobodu pohybu a shromažďování. V hlavním městě platí zákaz vycházení v době od desíti večer do sedmi ráno. Noční zákaz se týká Santiaga a přilehlých oblastí.
Demonstranti blokovali dopravu, zapalovali ohně a útočili na stanice metra. Takto vypadaly nepokoje v pátek. V sobotu vypadala situace podobně s tím, že policie davy rozháněla slzným plynem.
Řada lidí zemřela kvůli neopatrnému zakládání ohně. Starostka Santiaga Karla Rubilarová v neděli oznámila hned tři úmrtí v plamenech.
uvedla. Dalších pět mrtvých našli hasiči v továrně na textil, kde podle svědků lidé rabovali těsně předtím, než oheň vzplál.
After Honduras and Ecuador now also #Chile is engulfed by protests as people are largely rejecting the neo-liberal policies imposed by the #US and IMF in Latin America that are causing widespread poverty. pic.twitter.com/ygTx97UWjQ
— Enrico Ivanov ☦ (@Russ_Warrior) October 20, 2019
Růst životních nákladů
Podle zdroje Aktu.cz bylo zdražení jízdného jen poslední kapkou, než přetekl pohár trpělivosti lidu. Chilané se totiž dlouhodobě potýkají s růstem životních nákladů. Týká se to i ceny potravin.
Některé rodiny musí investovat do dopravy až třicet procent příjmů, zatímco někteří finančně stabilní pouze dvě procenta. Přestože je Chile jednou z nejbohatších zemí Latinské Ameriky, jsou tam velké sociální rozdíly.
Podle studie BBC Mundo je chilská veřejná doprava devátou nejdražší na světě vzhledem k průměrnému příjmu.
Diskuse