-
"Podvody jak z devadesátek" - díl sedmý - Poslední tango v Sarajevu
© AKTU.cz Praha 16.11. 2023
Naše redakce začala rozplétat obrovský podvod, na jehož konci jsou ukradené peníze z ukrajinského ministerstva obrany, které částečně skončily v rukou českého a chorvatského obchodníka se zbraněmi.
Videoreportáž Jiřího Formana
Protože naše redakce nebyla schopna některé informace ověřit, spojili jsme se s chorvatským investigativním novinářem Marinem Vlahovičem a vytvořili mezinárodní tým.Celého případu si začínají všímat i zahraniční média. Jedno z nich dokonce obvinilo českého premiéra Petra Fialu z toho, že se na okradení ukrajinského ministerstva sám podílel.
Komu tedy ukrajinské ministerstvo obrany zaplatilo zálohu na munici, kterou nikdy nikdo nedodal?
Chorvatské firmě WDG Promet, patřící synovi známého chorvatského zbrojaře Zvonko Zubaka, Matiasovi Zubakovi.
Právě jeho firma inkasovala na přelomu roku 2022-2023 přes deset milionů euro, jako zálohy na munici do minometů a tanků. Transakce byly provedeny přes několik subdodavatelských firem.
Firma však nic nedodala a peníze nevrátila. Když však ukrajinské ministerstvo obrany začalo urgovat dodání zboží nebo vrácení peněz, začala rodina Zubakových medializovat různé výmluvy a obviňovat ostatní osoby, jako například českého premiéra Petra Fialu. Obvinění se už zpočátku zdála naší redakci zcela absurdní.
Celou tuto kauzu sledujeme nejen my, ale i zahraniční novináři, již přes rok. Jakákoliv účast českého premiéra nebo české vlády nikdy prokázána nebyla. Namísto toho jsme našli ale jinou „českou stopu“.
Peníze z transakce si totiž WDG Promet poslala do české Podnikatelské družstevní záložny, kde měla vedený účet. Na podezřelou transakci sama Podnikatelská družstevní záložna upozornila. A to proto, že transakce byly velké a velmi nestandartní. Navíc Zubak sliboval, že dodá potřebné doklady, což neučinil. Potvrdil naši redakci zaměstnanec PDZ Kamil Bahbouh.
Peníze v českých korunách a eurech vybral z účtu sám Matias Zubak. Říká dále Bahbouh. Předtím však nechal PDZ provést směnu peněz s jiným klientem. Eura za koruny.
Vzhledem k tomu, že peníze byly přepočítány dle středového kurzu ČNB, nešlo u této transakce o žádný zisk, nýbrž čistou přeměnu z eur na koruny. Zubak si pak koruny vybral. Stihl ještě obvinit Podnikatelskou družstevní záložnu ze zpronevěry.
Úmyslně zveřejňuje totiž pouze informaci o tom, že peníze odeslal a již mu nebyly vráceny. Fakt, že mu byly obratem odeslány jen v jiné měně a on je vybral zatajuje.
Dokonce se snažil napadnout fakt, že jeho podpis na pokladním dokladu není jeho. To však vyvrací posudek znalce z kriminalistického ústavu Police ČR.
Pokud by se stalo, že by nějaká česká bankovní instituce z účtu svého klienta odcizila částku peněz, byla by vyšetřována a sankcionována ze strany ČNB. Na stránkách ČNB, se však žádná taková sankce či šetření nevyskytuje. To jasně dokazuje, že nařčení ze zpronevěry ze strany PDZ, je pouze jednou z dalších lží rodiny Zubakových.
Proč tedy peníze Zubak vybíral v ČR a v korunách, když zde neměl žádného českého obchodního partnera?
Tok peněz je znázorněn pro lepší představu v grafu. Jak jsme psali výše, část z celé transakce provedla WDG Promet přes subdodavatelské firmy. Těmi jsou ukrajinská společnost LVIV Arsenal LLC a slovenská firma SEVOTECH. Právě přes tyto dva subjekty odešla část peněz z Ukrajiny. Do ukrajinské LVIV Arsenal LLC dorazilo necelých 37 milionů dolarů. Ta odeslala 15 milionů dolarů do slovenského SEVOTECHu, který mimochodem těsně před příjmem peněz začne ovládat Ukrajinec Khoroshaiev. Ten mimo jiné působil i v České republice, kde měl několik podnikatelských aktivit na podporu válkou zdevastované Ukrajiny.
Ze Slovenského SEVOTECHu odchází necelých 12 milionů dolarů právě do chorvatské firmy Zubaka WDG Promet. Další miliony eur odeslalo ukrajinské ministerstvo obrany přímo na účet WDG Promet. Peníze ale zmizely a munici nikdo nikdy nedodal.
Jak slovenský SEVOTECH, tak ukrajinský LVIV Arsenal zároveň spolu s dalšími firmami, například ve Slovinsku vytvořili neprůhlednou strukturu smluv a plateb.
Celou záležitost prošetřují i ukrajincké zpravodajské služvy, a to i na území ČR. Aktuálně bohužel bez souhlasu českých orgánů. Nad jejich vyšetřováním tak není žádná kontrola.
Své vyšetřování vede i NCOZ.
V celé kauze se objevuje i Petr Pernička, neodsouzený český obchodník se smrtí, o jehož insolvenci jsme informovali v jednom z předchozích dílů.
Část peněz vyzálohovaných od ukrajinského ministerstva obrany WDG Promet použila na nákup areálu zkrachovalé firmy Vitezit nacházející se asi 70 km od Sarajeva.
O tento areál se v minulosti ucházeli právě Zubak a Pernička, který o Zubakovi mluví jako o dlouholetém obchodním partnerovi.
Dokonce na něj Pernička v době, kdy byl sám stíhán, převedl část majetku. To měl být podíl za dodání ruského protiletadlového systému S 300 v Chorvatsku. Ve stejné době Petr Pernička převedl také část svého majetku na svého bratra Pavla Perničku.
O tom tedy, že se Pernička snažil sehnat Zubakovi peníze na Videzit není pochyb. Oslovoval dokonce své věřitele s žádostí o půjčku.
Peníze na zálohu za prachárnu Vitezit nakonec půjčil Vladimír Stratil - Veselý. Udělal to oproti ručení Perničky akciemi společnosti Ligranit. Půjčil cca 15,5 milionů korun dostal cca 31,5 milionů korun. Společnost Ligranit pak nakonec zůstala napsaná na sestru Stratila Sandru Iringovou.
Další personou, která spojuje Zubaka s českým podsvětím je Jiří Wytrzens. Právník, který se znal se Stratilem ( Veselým). Přes něho se také seznámil s Perničkou, kterého mimo jiné zastupoval, a Zubakem.
Zároveň také jménem chorvatské firmy WDG Promet Wytrenz psal našemu chorvatskému kolegovi Marinu Vlahovičovi a vyhrožoval mu. Nedávno také vystoupil Wytrenz po boku se Zubakovem v chorvatské televizi N1 a popisoval zde, že WDG Promet se stal obětí českých bankéřů, kteří zpronevěřili peníze, jež sám Matias Zubak osobně vybral. Jako právník velmi dobře věděl, že lže. K případu se nám odmítl vyjádřit.
Nakonec Vitezit získala přece jen chorvatská firma WDG Promet a to za více než 5,5 milionů euro zaplacených 7. a 20. prosince.
Je s podivem, že jedním z významných dodavatelů ukrajinského ministerstva obrany se stala právě nově založená firma bez předchozích zkušeností - WDG Promet. Je pravděpodobné, že vše souvisí s bývalým náměstkem ministerstva obrany Liyvem, který byl kvůli této aféře v lednu 2023 na hodinu odvolán z funkce. Zdá se, že právě tato aféra přispěla i k odvolání samotného ukrajinského ministra obrany Reznikova, ke kterému došlo letos v září.
A zde se dostáváme opět k otázce. Na co potřeboval Zubak vybrat peníze v hotovosti a v korunách? Jednou z možností je, že byly vyplaceny českým členům týmu WDG Promet – Veselému, Perničkovi a Wytrzensovi. Další na řadě je možnost, že z těchto peněz byly financovány proruské aktivity v České republice. Není totiž vyloučeno, že takto sofistikovaný podvod je prací ruských zpravodajských služeb. Sám náměstek ukrajinského ministerstva obrany Liyev, díky němuž došlo k celé transakci, měl totiž běloruský pas.
Ze strany všech zúčastněných se tak může jednat o praní špinavých peněz.
Další díly:
Diskuse