-
Nakažených covidem přibývá. Černé scénáře ale nehrozí.
© Pixabay I přes nárůst případů covidu-19, způsobeného novými mutacemi omikronu, se zdá, že černé scénáře a masové uzávěry nejsou na pořadu dne. Zatímco nákaza se šíří rychleji než dříve, odborníci zdůrazňují, že situace zdaleka není tak závažná jako na začátku pandemie. Zároveň však varují před nezájmem o očkování, což může přinést potíže, zejména pro starší a chronicky nemocné jedince, u kterých i omikron může vyvolat vážné problémy.
Mutace omikronu, známé jako eris a pirola, jsou důvodem dramatického nárůstu počtu případů nákazy covidem-19 v mnoha zemích. V České republice se během posledních dvou týdnů počet nakažených téměř ztrojnásobil.
Příznaky onemocnění zahrnují horečku, kašel, únava, rýmu a bolest svalů nebo v krku, což může být zpočátku obtížné odlišit od chřipky. Nicméně léčba je pro většinu zdravých jedinců velmi podobná a zahrnuje odpočinek a hydrataci.
Zatímco počet hospitalizovaných pacientů stoupá, situace je stále pozitivnější než v minulých letech. Očkování je dostupné a pro rizikové skupiny jsou k dispozici antivirotika. Navíc se začne podávat nová vakcína, což by mělo přispět k posílení imunity. Zájem o očkování sice zůstává relativně nízký, ale pozvolna roste. V pondělí bylo naočkováno 160 lidí, což je první pozitivní znamení po několika měsících stagnace.
Epidemiologové a zdravotní experti zdůrazňují, že covid-19 může i po prodělání způsobit dlouhodobé zdravotní problémy, jako je ztráta výkonu, poruchy spánku nebo bolesti kloubů. Studie ukazují, že až sedm procent pacientů trpí přetrvávajícími problémy po prodělání akutní fáze onemocnění. S novými mutacemi omikronu by mohlo riziko těchto komplikací klesnout.
Diskuse