-
Elektromobily jsou pro hasiče problém. Baterie může vzplanout kdykoliv znovu.
© Aktu.cz Díky nehodě auta značky Tesla v Rakousku se ukázalo, že elektromobily jsou v tomto ohledu nebezpečné. Běžný spalovací motor hasiči zvládnou uhasit za pár minut, avšak u baterie je to otázka několika hodin a i tak může znova vzplanout.
Řidič v autě uhořel, jelikož se k němu hasiči nedostali, když byl elektromobil pod proudem. V rakouském Tyrolsku narazil do stromu a auto hasilo na padesát hasičů. Následně muselo být uloženo na 72 hodin do kontejneru s vodou, aby znova nevzplanulo.
vysvětluje profesionální hasič Plzeňského kraje Zbyšek Zuber. Hasiči se na boj s elektromobily připravují, avšak každý výrobce může mít systém řešený trochu jinak.
Výrobci se to snaží řešit QR kódy. Jsou to předem určená místa, která hasičům velice usnadní práci.
vysvětluje hasič. Zvládnout hořící elektromobil je pro hasiče náročný zásah, jelikož jsou baterie uloženy většinou ve spodní části a ještě chráněné plechy zdola i shora, aby byly co nejvíce chráněné před poškozením. Baterie se může po uhašení vznítit ještě několikrát.
dále uvedl Zuber. Požár baterie může způsobit buď mechanické poškození nebo její přehřátí: ,,Při jednom z pokusů s elektromobilem se hořící baterie dlouho ochlazovala vodou. Pak se pomocí speciálního zařízení prořízl obal a pokračovalo se v ochlazování. Trvalo to 3,5 hodiny. Testovalo se i ponoření elektrovozu s hořící baterií do kontejneru s vodou. Ani tím nemusíme mít vyhráno. Voda se ohřívá, odpařuje a ubývá. Po třech dnech tam došlo k chemické reakci a baterie zase zahořela. Další z možností je kontejner, který jde hermeticky uzavřít. Jako hasivo se v něm používá voda a inertní plyn," popsal hasič.
Diskuse