-
Čína si zahrává s ohněm, bratříčkování s muslimskými radikály může mít velký dosah
© Ilustracni foto Začalo to jako čínská snaha o uklidnění muslimských organizací, nyní se z této snahy stala ale silná aliance s islámskými extrémistickými nestátními aktéry. Cílem spojení je narušení demokracie a urychlení geopolitických změn.
Jako důkaz vlivu Číny je možno vnímat pád bangladéšské demokraticky zvolené premiérky Šajch Hasína Vadžídové, krátce po jejím brzkém návratu ze státní návštěvy z Pekingu. Hasína přerušila svou návštěvu v Číně poté co již byla ''propuštěna'', což znamená, že Čína měla konkrétní informace o nadcházejícím převratu proti ní nebo byla přímo zapojena do jeho organizování. Možná obojí.
Hasína nebyla mezi islamisty v Bangladéši příliš oblíbená. Je totiž dcerou zakladatele Bangladéše, Mujibura Rahmana, který během britské a pákistánské nadvlády strávil více než 12 let svého politického života ve vězení. Není tomu tak dávno, co Hasína zakázala islamistické fundamentalistické hnutí Jamaat a jeho studentské křídlo Chhatrashibir za to, že začalo studentské protesty a podnítilo kampaň politického násilí. Hnutí je silně propákistánské. Má silné vazby s dalšími organizacemi muslimského bratrstva, ke kterým se hlásí také Hamas.
Peking by pravděpodobně měl nejraději v Dháce loutkovou vládu, která mu nejen umožní přístup do Indického oceánu. Svržení Hasíny je pro čínskou velmoc bezpochyby zajímavá příležitost.
Peking byl zatím ohledně šokujícího vývoje kousavý a vydal pouze jedno strohé prohlášení. "Čína pozorně sleduje vývoj v Bangladéši," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí v písemném prohlášení zveřejněném na webových stránkách ministerstva.
Diskuse